Škola održivog razvoja

Zaklada Sveučilišta u Rijeci, u suradnji s brojnim podupirateljima, organizirala je prvu studentsku Školu održivog razvoja u Hrvatskoj koja se održala u Regionalnom info-centru za mlade 20. i 21. studenog, a koju je pohađalo 25 studenata – predstavnika gotovo svih riječkih fakulteta.

Predavači prve Škole održivog razvoja bili su:
• Roland Nagy, doktorand političkih znanosti na Fakultetu humanističkih znanosti Sveučilišta u Pečuhu,
   Mađarska
• Vjeran Piršić, udruga Eko Kvarner, Njivice
• Dražen Šimleša, Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb
• Zoran Skala, Javna ustanova „Zavod za prostorno uređenje PGŽ“
• Bojana Ćulum, Filozofski fakultet u Rijeci

Ideja o pokretanju Škole nastala je u sklopu prvog ciklusa edukacije "Znanjem do sredstava, znanjem za Europu".  Škola održivog razvoja jedan je od nagrađenih projekata nastalih unutar navedene edukacije čije su autorice Lea Perinić, apsolventica Filozofskog fakulteta u Rijeci te Biljana Maljković, diplomantica Ekonomskog fakulteta u Rijeci.

Prvu Školu održivog razvoja podržali su brojni pokrovitelji:
•  Projektni ured Rijeka – Zdravi grad,
•  Javna ustanova Zavod za prostorno uređenje Primorsko-goranske županije,
•  Regionalni info-centar za mlade,
•  Centar za čistiju proizvodnju Sveučilišta u Rijeci te
•  Quantum21.net portal.
Također, projekt je dobio i značajnu inozemnu potporu od strane poljskog UNESCO Initiatives Centra te North-South Centra, institucije pod okriljem Vijeća Europa koja je 1999. inicirala pokretanje inicijative Globalnog tjedna obrazovanja (Global Education Week – GEW).

GEW, čiji je cilj između ostalih bilo upravo promicanje teme održivog razvoja, obilježavao se od 14. do 22. studenog, a pa je i održavanje Škole prigodno uvršteno na kraj tog tjedna. Dvodnevna Škola ugostila je brojne imanentne stručnjake, obuhvatila različite teme te potaknula ideje o različitim budućim inicijativama i projektima.

Ipak, uspješnoj organizaciji i provedbi Škole nabolje svjedoče komentari samih polaznika, od kojih izdvajamo samo neke:

"Prezentiran sadržaj je šokantan, puno stvari nisam znala, a trebala sam. Svi su se predavači trudili djelovati na našu svijest i to je taj dio vrijednosno obojanog obrazovanja koji je mladim ljudima nasušna potreba kako bi se razvili u cjelovite osobe."

"Došla sam u Školu s malim očekivanjima i pozitivno se iznenadila kvalitetom organizacije, predavanja i ukupnim sadržajem radionica. Energija je bila fantastična, nadam se da ćete biti u mogućnosti organizirati radionice dužeg trajanja i više puta godišnje."

"Zaista sam uživala u ova dva dana. Jedino što bih voljela je da škola traje duže…a upravo zbog važnosti teme, odlične (besprijekorne) organizacije, ugodne atmosfere, odličnih predavanja (iznimno zanimljivih) i sjajnih predavača. Hvala vam svima jer ste mi otvorili oči i omogućili da drugačije gledam na svijet, na budućnost…"

Kao popratna aktivnost prve Škole održivog razvoja, od strane polaznika Škole organizirano je predavanje povodom obilježavanja Tjedna održive energije Europske unije. Predavanje prof. dr. sc. Vladimira Medice s Tehničkog fakulteta u Rijeci pod nazivom „Doprinos održivom razvoju primjenom rashladne energije ukapljenog prirodnog plina“ održano je 29. ožujka 2010. godine u Gradskoj vijećnici.
Više o predavanju možete pročitati ovdje.