(Ne)uspjeh: Moja priča – inspiracija, poticaj i umrežavanje

Tribina, Zaklada, Rinovatori, Rijeka, Sveučilište u Rijeci, First in the Raw, STEMI, Špajza, Rijeka 2020, Ri Hub, Zaklada Sveučilišta u Rijeci

Rasadnik kreativnog grada RiHub centar jučer je ugostio Zakladinu tribinu (Ne)uspjeh: Moja priča koja se organizirala u sklopu case study natjecanja Realizator 2018. Gosti tribine bili su uspješni riječki poduzetnici/ce, kreativci(ke i inovatori/ce Alenka Tvrtković (First in the Raw), Ana Kovačević (Špajza) i Marin Trošelj (STEMI).

Na tribini je bilo gotovo 70 sudionika, a neki od njih bili su sudionici programa RInovatoRI, nastao u suradnji Odjela gradske uprave za poduzetništvo Grada Rijeke i Doma mladih Rijeka, a koji omogućava učenicima viših razreda osnovne škole stjecanje poduzetničkih kompetencija.

Gosti tribine opisali su svoj put do uspjeha kroz neuspjehe, izvore financiranja i moguće programe podrške, relevantnost praćenja trendova i stvaranja pozitivnog brenda, te naglasili ključ uspjeha – dobar tim! U nastavku vam donosimo njihove najzanimljivije zaključke i savjete.

Alenka Tvrtković put do uspjeha započela je u vlastitoj kuhinji, nakon čega je svoje energetske pločice testirala na lokalnom riječkom sajmu. Danas se one nalaze u više od 40-ak dućana diljem Hrvatske, a proizvode se u automatiziranom pogonu u Rijeci. Navela je da je svaki dan pun obaveza, no kada se radi nešto što se voli, ništa nije teško. Ništa od toga ne bi bilo moguće bez njezinog malog tima, a iako je imala mogućnost jeftinije proizvodnje u Sloveniji, odlučila se za Rijeku zbog njenog čistog zraka, mora i standarda života.

Ana Kovačević, jedna je od vlasnica zero waste dućana Špajza. Svoje prvo poduzeće otvorila je odmah nakon fakulteta. To je bila tvrtka za prevođenje koja je i danas aktivna, a Špajzu je pokrenula pisanjem poslovnog plana i sudjelovanjem u riječkom Start up inkubatoru. Nakon dvije godine planiranja, otvorila prvi zero waste dućan u Rijeci. Financijski poticaji stigli su od Zavoda za zapošljavanje, a posebno naglašava važnost dobrih ljudskih resursa u stvaranju poduzeća. Također je napomenula da sve manje čita medijske objave o Hrvatskoj, pohvalila je ljepotu života u Rijeci, i savjetovala da je najbitnije unaprijed se pripremiti za birokraciju i biti strpljiv.

Marin Trošelj, osnivač tvrtke STEMI koja je između ostalog proizvela hexapod robot, svojom misijom u životu smatra poticanje mladih na rad u STEM području. Od šestomjesečnog rada na projektu koji je zatim propao do proizvodnje dijelova u pećnici, došao je do predstavljanja svog robota u Las Vegasu gdje ih je prepoznala i američka tvrtka Intel. Marin je savjetovao sudionicima da godine nisu bitne već strast, te da pokušaju raditi što više poslova da bi prepoznali onaj pravi za sebe. Kad je upitan je li postigao s tvrtkom pozitivnu nulu, Marin je rekao da još nije, jer je fokusiran na vraćanje društvu kroz svoje edukacije mladih. Svoj hexapod robot predstavio je i sudionicima tribine, a oduševio nas je svojim obilježjima.

Za kraj gosti tribine upitani su koje savjete bi dali sami sebi kad su oni bili studenti pa je tako Alenka Tvrtković mlađoj sebi poručila da je sve moguće uz zdravu prehranu, tjelovježbu i psihoterapiju. Ana Kovačević savjetovala je da se ne boji ničega, te da prihvati sve što joj se nudi. Marin Trošelj mlađem sebi je savjetovao da se ne trudi uklopiti, te da jednostavno bude kakav i traži vlastiti smisao u životu.

Zahvaljujemo svim gostima tribine, sudionicima, moderatorici te centru RiHub na vrlo inspirativnom i zabavnom druženju. Slijedi nam Pitching trening: 3 minute do uspjeha, te uskoro velika završnica projekta Pitching Day Competition!